2014. március 28., péntek

Cipó




CIPÓ

A forró, frissen kisült cipó illata varázslatosan betölti a lakást. Ha felvágom, beleolvad a vaj. Sütök tejes zsemlét, paprikás zsemlét, kiflit, kenyeret. A bolti péksüteménnyel összehasonlítva a mi cipónk ugyan foszlós, de nehezebb lesz, hiszen nem teszünk bele semmilyen olyan adalékot, amitől csak felfújódik és anyag szinte nem lesz benne semmi.  Mi csak élesztőt használunk, és dagasztunk, kelesztünk. A mi cipónk laktató lesz.
Ha péksüteményt sütünk otthon, a család úgy fog nézni ránk, mint egy istennőre. Süthetünk cipót, zsemlét, kiflit pl reggelire, vagy csak úgy, meglepetésként egy vasárnap délutánon.  Vagy ünnepnapon, amikor zárva a pékség és az abc. 
Egyszerű cipót sütni, de avval számolni kell, hogy  másfél-két óra, amíg elkészül. Ennél jobban nem tudjuk felgyorsítani a folyamatot. Viszont nem kell mellette állni végig, amíg kel a tészta, közben csinálhatunk mást. Csak ne hagyjuk magára teljesen, mert kényes hölgy a cipótésztánk és megsértődhet.  Nem szereti sem a forróságot, sem pedig  a hideget. Nem szereti, ha túlkel, ha túlsütik. Azt szereti, ha szépen bánunk vele, szinte babusgatjuk, óvjuk a huzattól, meg a megfázástól.
Kiskovászt készítek, hiszen nem ipari mennyiséget, hanem családi adagot sütök és nem szeretnék órákat keleszteni sem. Ha fél kg liszttel számítok, akkor azt egy tepsiben is ki tudom sütni.

Ez a leggyorsabb  és  sokszorosan kipróbált, bevált módszer, amit mutatok.  A fotók különböző időpontokban készültek, hiszen többször is sütöttünk cipót. Ettük házi májkrémmel, tejszínes hagymalevessel is. Vagy csak szendvicsként szalámival, sajttal. A legkisebb lányom magában eszi és sokszor kéri, hogy süssek cipót.

Tartsunk otthon elég élesztőt és lisztet., így bármikor süthetünk. Az instant élesztő nem romlik meg, szép tasakban lehet venni és akkor használom fel, amikor szeretném. Tapasztalatom szerint kicsivel több kell belőle, mint a friss élesztőből. Friss élesztő a legjobb, de kényesebb is és mindig ügyelni kell rá, hogy épp legyen otthon belőle valóban friss és használható.
Lehet a cipótésztához adni fűszereket, pl pirospaprikát, köményt, bazsalikomot stb, vagy sült hagymát, főtt krumplit, sajtot. Lehet kísérletezni különböző sikértartalmú lisztekkel.  Én a legegyszerűbb liszttel dolgozom, minden boltban ott áll a polcon.


Amire szükségem lesz:

Négy nagy cipóhoz: fél kg liszt, 2 dl olaj, 3 dl langyos víz, 1 kiskanál só, kiskovász
A kiskovászhoz: 2 tasak instant élesztő, 1 evőkanál cukor, 2 evőkanál liszt, 1 dl langyos tej
1 tasak instant élesztő 7 gr, ez megfelel 2,5 gr friss élesztőnek.

Így készítem:

Elkészítem a kiskovászt, összekeverem az összes hozzávalót, meleg helyen hagyom, hogy az élesztő dolgozzon és a kovász szép lyukacsosra feljöjjön. Ez kb 10-15 perc. Kimérem tálba a lisztet, beleszórom a sót hozzáöntöm a 2 dl olajat és a 3 dl langyos vizet és a kiskovászt. Összedagasztom. Ezt a dagasztást egy egyszerű elektromos géppel csinálom, így gyors és nem fárasztó. Megkönnyítem a dolgomat, amivel csak tudom. Bebugyolálom takaróba és hagyom meleg helyen kelni.  Aztán lisztezett deszkára teszem, átdagasztom egyszer és 4 részre osztom. Cipókat formálok belőle, kikerekítem, alulra hajtom a tésztát, mintha kifordítanám és gyönyörű formája lesz. 10 perc pihentetés után ropogósra sütöm 180 fokon, ha lehet, légkeveréses sütőben. 














2 megjegyzés:

  1. Tetszik, ahogy beszélsz a kenyérről, az otthon sütöttnek tényleg lelke van!

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Jól mondod, lelke van. Teljesen más, mint a bolti, még akkor is, ha esetleg nem olyan szépre sikerül. A lényeg, hogy mi sütöttük :)

      Törlés